Real şi Tottenham, sunt favoritele serii în UCL

Ajax-Real Madrid / Dortmund-Tottenham

După două săptămâni de pauză, UEFA Champions League se va relua azi cu primele două meciuri din manşa retur a optimilor de finală, partide ce vor începe la ora 22:00. Real Madrid, campioana ultimelor trei sezoane, este la un pas de a noua calificare consecutivă în sferturi. A câştigat cu 2-1 pe terenul lui Ajax Amsterdam şi este favorită în returul de pe Santiago Bernabeu.

Real Madrid vine după trei înfrângeri la rând pe Santiago Bernabeu, în toate competiţiile. A cedat fără drept de apel şi ultimul meci de acasă, din Ligă, 0-3, cu ŢSKA Moscova.

Echipe probabile:

Real Madrid: Courtois – Reguilón, Varane, Nacho, Carvajal – Casemiro, Kroos, Modrić – Vázquez, Benzema, Vinícius / Out: Ramos (suspendat), Llorente (accidentat)

Ajax Amsterdam:  Onana – Mazraoui, Blind, De Ligt, Tagliafico – De Jong, Van de Beek, Schöne – Neres, Tadić, Ziyech / Out: Bandé

În celălalt meci al serii, Borussia Dortmund încearcă o revenire istorică în returul din optimile UEFA Champions League. Învinşi la scor de neprezentare de Tottenham, pe Wembley, galben-negrii nu renunţă la luptă. În urmă cu trei ani, tot în martie, nemţii câştigau cu 3-0 acasă, cu trupa lui Pochettino.

De partea cealaltă, Spurs este în criză, dacă e să ne raportăm la ultimele rezultate din campionat (înfrângeri cu Burnley şi Chelsea şi un egal norocos, în derby-ul nordului Londrei, cu Arsenal)

Dortmund: Bürki – Wolf, Akanji, Zagadou, Diallo – Delaney, Witsel, Reus, Guerreiro, Sancho – Götze /Out: Piszczek / Incert: Pulišić

Tottenham: Lloris – Alderweireld, Sánchez, Vertonghen – Aurier, Davies, Sissoko, Rose – Eriksen – Son, Kane / Out: Alli / Incerţi: Dier, Winks, Shaarawy